Detralex, liek na boľavé, či opuchnuté nohy a kŕčové žily.
Liek Detralex so silou piatich mikronizovaných flavonoidov uľaví od boľavých a opuchnutých nôh, zvyšuje odolnosť žíl a zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.
Vyskúšajte rýchly sebahodnotiaci test. Výsledok Vám môže pomôcť rozpoznať chronické žilové ochorenie. Stačí, ak úprimne odpoviete na 5 krátkych otázok.
Boľavé, či opuchnuté nohy a kŕčové žily?
Pocit ťažkých nôh, bolesť, pocit opuchnutých nôh, nepokojné nohy, nočné kŕče, únava, svrbenie, či mravčanie v nohách. To všetko sú príznaky chronického žilového ochorenia. Ľudia sú k svojim nohám pomerne ľahostajní a návštevu lekára alebo lekárnika odkladajú do poslednej chvíle. Často vyhľadajú pomoc až po niekoľkých rokoch trápenia s boľavými a opuchnutými nohami či kŕčovými žilami! Neliečené chronické žilové ochorenie sa pritom môže zhoršovať a v niektorých prípadoch môže vyústiť až do ťažkých štádií ochorenia, ako sú trvalé zmeny na koži, či dokonca otvorený vred predkolenia.
Zdravé žily
Zdravé žily majú malé chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi a tak napomáhajú návratu žilovej krvi späť do srdca.
Choré žily
Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti – ako súčasti chronického žilového (venózneho) ochorenia – je narušenie mechanizmu návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca. V žilách sa zvyšuje krvný tlak, dochádza k porušovaniu žilových chlopní (tie napomáhajú návratu krvi zo žíl do srdca). Postupne dochádza k prenosu žilového pretlaku aj do malých ciev a kapilár, čo má za následok vznik opuchu nôh, neskôr sa zhoršuje aj výživa kože, zvyšuje sa jej pigmentové stmavnutie, koža sa oslabuje a zle hojí. V najvyššom štádiu vzniká vred predkolenia (žilového pôvodu).
Príznaky chronického žilového ochorenia
Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Prejavujú sa objektívnymi znakmi (metličky, kŕčové žily, opuchy končatín, kožné zmeny, vred predkolenia) a/alebo subjektívnymi príznakmi. Ak máte na nohách alebo členkoch niektorý z nasledujúcich príznakov, alebo znakov, nepodceňujte to. Ochorenie sa môže časom zhoršiť.
Zdá sa Vám to povedomé?
Vyskúšajte rýchly sebahodnotiaci test. Výsledok Vám môže pomôcť rozpoznať chronické žilové ochorenie.
Nepodceňujte varovné príznaky
Boľavé a opuchnuté nohy patria medzi prvé príznaky chronického žilového ochorenia, ktoré sa dá v mnohých prípadoch efektívne liečiť. Ak sa tieto príznaky neliečia včas, ochorenie sa môže zhoršiť - čo často vedie k metličkovým žilkám, kŕčovým žilám, ba až k otvoreným vredom predkolenia. Rozlišujeme niekoľko štádií chronického žilového ochorenia:
C 0
Ťažké a boľavé nohy (bez vonkajších znakov)
Zistite viac
C 0
Ťažké a boľavé nohy (bez vonkajších znakov)
Prvé štádium chornického žilového ochorenia - bez vonkajších viditeľných znakov. Poškodenie sa však už môže začať prejavovať vo vnútry žily, čo vedie k venóznemu refluxu. Prítomné sú prvé príznaky ochorenia ako je bolesť, unavené, či nepokojné nohy, nočné kŕče, svrbenie a mravčanie v nohách. Skorou liečbou (už od tohto štádia) môžete predchádzať ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia.
Zatvoriť
C 1
Teleangiektázie – rozšírené, metličkové žilky, retikulárne žily
Zistite viac
C 1
Teleangiektázie – rozšírené, metličkové žilky, retikulárne žily
Ignorovanie počiatočných príznakov môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Zhoršenie vlastností žilových stien a kapilár vedie k ich prasknutiu a vzniku rozšírených, metličkových žiliek a retikulárnych žíl. Toto štádium nemusí byť bolestivé, viditeľné žilky sú však dôležitým indikátorom problémov so žilami na nohách. Je dôležité neignorovať skoré znaky ochorenia, pretože to sa môže ďalej rýchlo zhoršovať.
Zatvoriť
C 2
Kŕčové žily
Zistite viac
C 2
Kŕčové žily
Ak ochorenie aj naďalej neliečime, môže sa ďalej zhoršovať do štádia C2. V tomto štádiu ochorenia sa žily neobvykle rozšíria, natiahnu a zvlnia. Tieto zjavné, vypuklé kŕčové žily na nohách a členkoch sú jasným znakom chronickej žilovej nedostatočnosti a chronického žilového ochorenia.
Zatvoriť
C 3
Opuch nôh
Zistite viac
C 3
Opuch nôh
Štádium C3 chronického žilového ochorenia je charakteristické edémom (opuchom) dolných končatín. Zvýšený tlak v žilách a kapilárach v kombinácii so zhoršením vlastností žilových stien vedie k ich priesaku a k vzniku viditeľného opuchu nôh.
Zatvoriť
C 4
Zmeny na koži – najmä pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza
Zistite viac
C 4
Zmeny na koži – najmä pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza
Pokračovanie zhoršenej cirkulácie krvi v žilách môže viesť k štádiu C4, ktoré sa vyznačuje stmavnutím kože okolo členkov (hyperpigmentácia), začervenaním, suchosťou, svrbením (žilový ekzém), stvrdnutím mäkkých tkanív a tvorbou belavých škvŕn.
Zatvoriť
C 5
Zahojený vred
Zistite viac
C 5
Zahojený vred
Štádium C5 chronického žilového ochorenia je definované prítomnosťou zahojených rán (vredov) predkolenia. Tento stav býva často bolestivý a značne ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Navyše nesie so sebou vysoké riziko opätovného zhoršenia a opätovného otvorenia zhojenej rany.
Zatvoriť
C 6
Otvorený vred predkolenia
Zistite viac
C 6
Otvorený vred predkolenia
Je najzávažnejšie štádium chronického žilového ochorenia. Zvýšené presakovanie krvi cez steny kapilár a ďalšie zhoršenie cirkulácie krvi vedie k zhoršovaniu výživy kože. Koža sa ďalej oslabuje a aj najmenšia ranka sa môže zväčšiť a veľmi zle sa hojí. Vzniká tak otvorený vred predkolenia (žilového pôvodu) - teda otvorené, ťažko sa hojace rany.
Zatvoriť
Príznaky chronického žilového ochorenia sa často zmierňujú, ak je pacient v pokoji alebo má vyložené nohy. Naopak, príznaky sa zhoršujú, ak dlhšie stojí, alebo sedí, či vtedy, keď je vystavený teplu (napr.: podlahové kúrenie, sauna …). Ak sa u Vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, mali by ste sa o možnostiach liečby poradiť s lekárom alebo lekárnikom.
Žilové ochorenia majú dlhodobý, chronický, postupne sa zhoršujúci priebeh. Bez adekvátnej liečby výrazne znižujú kvalitu života pacienta, dokonca – môžu ho aj invalidizovať. Liečba chronických žilových ochorení je komplexná a dlhodobá. Skorým rozpoznaním príznakov a skorým začiatkom liečby môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť zhoršenia Vášho ochorenia a znížiť tak aj jeho vplyv na Váš každodenný život.
RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ VIEME OVPLYVNIŤ
Dlhé státie v pokoji, alebo naopak dlhé sedenie a nedostatok pohybu
Nadváha
RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ NEVIEME OVPLYVNIŤ
Vek
Pohlavie
Genetika
Faktory ovplyvňujúce cirkuláciu krvi
Existuje niekoľko dôležitých rizikových faktorov pre chronické žilové ochorenie, z ktorých niektoré viete aj Vy kontrolovať a niektoré naopak nie je možné ovplyvniť.
Príčina vzniku chronického žilového ochorenia je multifaktoriálna a predstavuje kombináciu vnútorných (genetická predispozícia, pozitívna rodinná anamnéza) a vonkajších vplyvov (nadváha, nedostatok pohybu). Výskyt chronického žilového ochorenia stúpa s vekom. Častejšie ako u mužov sa vyskytuje u žien. Obzvlášť ohrozenou skupinou môžu byť tí, ktorí dlho stoja alebo sedia v rámci svojich profesií, ako napr. zdravotné sestry, lekárnici, učitelia, čašníci, informatici a pod.
Dobré rady pre zdravé žily Vašich nôh
Začlenením jednoduchých návykov do svojej každodennej rutiny a udržiavaním zdravého životného štýlu môžete pomôcť chrániť svoje nohy pred nepríjemnými pocitmi a vyhnúť sa prípadnému poškodeniu žíl.
Zostaňte aktívni
Pravidelné cvičenie pomáha zlepšiť krvný obeh a posilňuje svaly na nohách.
Dávajte prednosť nižším teplotám
Sprchovanie nôh studenou vodou spôsobuje zúženie žíl, čo pomáha zlepšiť žilový návrat a zmenšuje v nohách pocit ťažoby a bolesti. Vodná chôdza proti prúdu je spojením chladu a telesného cvičenia.
Udržujte si primeranú hmotnosť
Pozorne sledujte svoju váhu, pretože obezita môže prispieť k zhoršeniu prietoku krvi v nohách.
Noste obuv s nízkymi opätkami
Topánky s vysokým opätkom (ale aj topánky bez opätku) neposkytujú dostatočný podporu žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s opätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.
Noste voľnejšie oblečenie
Vyhnite sa tesnému oblečeniu, ktoré môže obmedziť prietok krvi v nohách a zvýšiť riziko chronického žilového ochorenia.
Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla
Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.
Pravidelne sa hýbte
Vyhnite sa príliš dlhému sedeniu alebo státiu, aby ste zabránili hromadeniu krvi v žilách nôh. Takzvaná "svalová pumpa" pri pohybe svalov dolných končatín napomáha lepšiemu prietoku krvi späť do srdca.
Vyložte si nohy
Zdvihnite nohy a vyhýbajte sa ich prekríženiu, aby ste pri relaxácii pomohli prúdeniu krvi smerom k srdcu.
Hneď ako zaznamenáte akékoľvek problémy v oblasti nôh, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia, nastaveniu vhodnej liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby. So správnou liečbou Vám vie poradiť aj lekárnik.
Časté otázky (FAQ)
Skorá a dlhodobá liečba chronického žilového ochorenia je nevyhnutná pre udržanie zdravých nôh. Ak máte podozrenie, že trpíte chronickým žilovým ochorením, konajte ihneď. Kontaktujte svojho lekára alebo lekárnika a poraďte sa o možnostiach liečby.
Čo liek Detralex obsahuje? Nedajú sa jeho účinné látky nahradiť stravou?
Účinnou látkou liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku, je čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia. Ide o prírodné látky rastlinného pôvodu, ktorých prísun v tejto koncentrácii a vstrebateľnosti nie je možné organizmu zabezpečiť stravou.
S čím sa liek Detralex nesmie kombinovať?
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Z postmarketigových skúseností tohto lieku však dodnes neboli hlásené žiadne klinicky relevantné interakcie liečiv. Ak však teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Je užívanie lieku Detralex bezpečné v tehotenstve?
Ak ste tehotná alebo, ak si myslíte, že ste tehotná, poraďte sa o užívaní liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku so svojím lekárom alebo lekárnikom. Z dôvodu preventívneho opatrenia je lepšie sa užívaniu liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku počas tehotenstva vyhnúť.
Existuje rovnako účinný, ale lacnejší liek ako Detralex?
Detralex je momentálne na Slovensku jediný liek s účinnou látkou „čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia.“ Obsahuje 5 flavonoidov.
Čo sú to bioflavonoidy?
Bioflavonoidy sú polyfenolové látky rastlinného pôvodu, ktoré účinkujú ako efektívne antioxidanty a liečivá stabilizujúce kapiláry. Taktiež pôsobia protizápalovo, zlepšujú venózny tonus, zvyšujú lymfatickú drenáž, zlepšujú mikrocirkuláciu a stimulujú imunitný systém.
Odstráni užívanie lieku Detralex “metličky" na nohách?
Na odstránenie metličiek sa v praxi využívajú moderné miniinvazívne operačné techniky, ktoré mnohí lekári následne kombinujú s medikamentóznou liečbou Detralexom.
Je užívanie lieku Detralex bezpečné počas dojčenia?
Z dôvodu nedostatku dát o vylučovaní lieku do materského mlieka sa dojčenie počas liečby liekmi Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku neodporúča.
Ktoré rastliny sa používajú na výrobu lieku Detralex?
Na výrobu lieku Detralex sa používajú malé, nezrelé plody pomaranča z pomarančovníka Citrus aurantium var. amara z čeľade Rutaceae, ktoré sú bohaté na obsah flavonoidov.
Má liek Detralex nejaké vedlajšie účinky?
Liek Detralex je dobre tolerovaný a vedľajšie účinky pozorované v štúdiách boli mierne. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú precitlivenosť/alergiu, gastrointestinálne ťažkosti, závraty, bolesti hlavy, malátnosť a kožné reakcie. Ak sa Vám objavia akékoľvek nežiadúce účinky, prosím dajte nám vedieť.
DETRALEX
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU
DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet
Detralex 1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku, 30 vreciek
DETRALEX 60x500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30x1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom. Emotralex je zdravotnícka pomôcka na rektálne použitie. Detralex 30x1000 mg bude dostupný v novom balení čoskoro.
Zdroje:
- Adapted from Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs.
- Guidelines according to scientific evidence. Part I. Int Angiol. 2018;37(3):181-254.1 Bergan JJ et al. N Engl J Med. 2006;355:488-4981.
2025